• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Бібліотека

Історія шкільної бібліотеки

Історія шкільної бібліотеки нерозривно пов ’язана не тільки з навчальним закладом, в якому вона знаходилась, а й з історією села.

На території сучасного села Григорівки школа почала створюватись десь перед Першою Світовою війною.

В селі Караказелево, яке по кількості населення тоді було найбільшим селом, була організована двокласна початкова школа, що містилася по хатах у селян. Вчилися в основному читати, писати та найпростіших рахунків з арифметики.

В 1913 році на кошти земства тут було збудовано приміщення початкової школи. В ній було два вчителі - Момтян Феофіл Петрович та Сідлецький Павло Матвійович. Вони навчали учнів початкової грамоти і арифметики. Церковних молитов навчав піп з церкви села Водяного, який приїжджав сюди. Підручників не було. Книга для учня була великою рідкістю.

В селі Григорівці до Жовтневої соціалістичної революції школи, навіть початкової, не було. Діти заможних селян ходили в школи сіл Караказелево та Новоандріївки.

І лише в 1921-1922 навчальному році в колишньому будинку поміщика Охрамовського була організована початкова школа. Діти селян-бідняків дістали змогу вчитися в школі. Однак діти часто робили пропуски занять, бо потрібно було пасти худобу, доглядати менших братів і сестер. Частина учнів не могла вчитись із-за відсутності одягу та взуття.

У 1934 році Караказелівська початкова школа була перетворена в семирічну. А в 1937р. і Новоандріївська початкова школа стала семирічною. Урядом був прийнятий закон про обов’язкове семирічне навчання всіх дітей 7-15 років, в школах стали працювати вчителі з середньою педагогічною освітою.

В 1941 німецькі загарбники захопили наше село. Школи було закрито. В шкільних приміщеннях розмістились фашистські війська, в класах вони влаштували стайні для своїх коней. Всі шкільні меблі, обладнання, небагату бібліотеку було спалено, знищено.

Як тільки було вигнано фашистів із села, зразу ж було відкрито всі 3 школи -Караказелівську семирічну, Новоандріївську семирічну та Григорівську початкову.

Новоандріївська семирічна школа знаходилась у двох хатах (нині це садиба Ланецького І.Л. та Несина А.В.), де учні навчались у дві зміни. У хаті (садиба Ланецького І.Л.) в боковці була невелика бібліотека. Бібліотечний фонд дуже малим. Для учнів підручників не було. Чорнильниці носили щодня з собою.

У 1950 році діловодом була молода дівчина Костюк Євдокія Степанівна, яка одночасно завідувала і книгами. За хороші успіхи в навчанні кращим учням вручалися книги.

У1956 році було розпочато будівництво нового приміщення школи. На 1958-1959 н.р. воно було закінчене. В новому приміщенні, що знаходилося в центрі села, були створені гарні умови для навчання і виховання учнів. Недоцільно було мати три школи на території села. Всі школи було об’єднано в одну Новоандріївську восьмирічну школу. З 1967 році рішенням виконкому Новоукраїнської районної Ради депутатів трудящих Новоандріївська школа була перейменована в Григорівську восьмирічну школу.

У новій школі бібліотека містилась у невеличкій кімнаті, де стояло 6 стелажів і стіл. Обов’язки бібліотекаря виконували шкільні вчителі, що призначалися директором на 1 рік, а потім призначався інший вчитель. Свого часу бібліотекарями були Скиба Н М. (1983-1984 pp.), Стойко В.0. (1985-1986pp.), Хорошко М. П. (1987-1988 pp.), Арсенюк А.П. (1989-199( pp.), Moмomoк H.В. (1990-2002pp.), Несин О.А.(2002-2005pp.). З 2005 року за сумісництвом бібліотекарем працює Ганжа В.А.

Всі учні та вчителі були читачами шкільної бібліотеки, яка пропонувала нові цікаві книги. Шкільний драмгурток творчо працював із шкільною бібліотекою. На жаль, не збереглося даних про книжковий фонд 60-70-х років. Районний та обласний відділи освіти, бібліотечні колектори протягом навчального року надсилали до шкільної бібліотеки нові книги для позакласного читання, художні та літературні твори, підручники.

У 1978 році згідно наказу директора Соколенка І. М. була призначена відповідальним за бібліотечний фонд підручників Купрієнко Людмила Іванівна. Нештатний бібліотекар разом із бібліотекарем сільської бібліотеки Бублик Ніною Іллівною проводили усні журнали, святкові вогники, літературні ранки, писали історію села.

Кількість книг помітно зростала щороку. Однак підручників не вистачало. Батьки купували їх в книжковому магазині с. Рівного.

70-80-і роки ввійшли в історію як роки підвищення загальнооствінього та культурного рівня шкільної молоді. Шкільна бібліотека 80-х років виконувала свою почесну місію виховання учнів в дусі патріотизму, інтернаціоналізму, гордості за свою Батьківщину.

Весь педагогічний колектив 80-х років був активним членом Всесоюзної організації товариства «Знання». Змістовно і цікаво спілкувалися з доярками і механізаторами та іншими трудівниками григорівські вчителі.

У 80-х почали проводитися конкурси-огляди по збереженню шкільних підручників. Переможцями стали учні початкових класів і 5 класу. Їх було нагороджено художніми книгами, а за вмілу організацію роботи по збереженню підручників вчителю 1 класу Кулевич С.В. оголошено подяку. Відмітили позитивну роботу класних керівників Назаренко М.Г., Кудашкіної В.Я., Соколенка В. І.

У 1982 році, за ініціативи директора школи Петрової Т.О., з тісної кімнати шкільну бібліотеку перенесли в коридор. Стелажі відгороджено металевою решіткою. З того часу бібліотека там і знаходиться. В 1982 році в школі проводилась рейд-перевірка по збереженню підручників під девізом «Живи, книго!». Була створена комісія у складі вчителів Кудашкіної В.Я., Назаренко М .Г., піонервожатої Ганжі О.Г., комсорга Соколенка М.В., яка відмітила добросовісне ставлення до шкільних підручників учнів 3, 7, 8 класів. Була оголошена подяка учням, класним керівникам. Деяким учням було потрібно відремонтувати підручники.За підсумками конкурсу «Живи, книго!» в 1983 році переможцями визнали 3 клас, а серед учнів - Кармана Олександра.З 1996 року була введена 20% плата за користування підручниками, але забезпеченість ними була наполовину. Поступово вводився термін зберігання підручників: 3, 4, 5 років.Частина методичної літератури та підручників не відповідала навчальним планам та програмам, була застарілою і здебільшого - російською мовою. Несин О.А. було списано застарілу літературу і підручники в макулатуру, кошти від чого переводились на придбання нової літератури для бібліотеки.З метою збереження підручників школа продовжує брати участь у акції «Живи, книго!». Бібліотекарем розроблені відповідні заходи. Створено книжкову лікарню. Результати перевірок висвітлюються на стенді «Живи, книго!» Нині в бібліотеці традиційними стали екскурсії першокласників до шкільної бібліотеки, посвята в читачі, свято книги та рідної мови.З допомогою вчителів української мови і літератури проводяться Шевченківські тижні, виставки, мовні ранки, конкурси читців.Бібліотекарем зібрано тематичні папки «Все про бібліотеку», «Чорнобиль - біль і скорбота України», «Шкідливі звички», «Славетні українці», «Твоя країна - Україна», «Народний календар», «Голодомор». З допомогою активу виготовлено «Літературне древо Кіровоградщини».

Кiлькiсть переглядiв: 549

Коментарi

  • Malla

    2013-09-03 16:39:03

    Hey, kilelr job on that one you guys!...

  • Robi

    2013-09-03 15:14:41

    I feel so much happier now I unreastdnd all this. Thanks!...

  • Gopi

    2013-09-03 07:28:12

    Life is short, and this article saved vaullbae time on this Earth. http://xvixatyd.com [url=http://ttmzxsoo.com]ttmzxsoo[/url] [link=http://nrygot.com]nrygot[/link]...

  • Ewunia

    2013-09-03 06:19:35

    Time to face the music armed with this great inntmraoiof. http://fkanuqrc.com [url=http://xmkzweeg.com]xmkzweeg[/url] [link=http://havyvjj.com]havyvjj[/link]...

  • Mimo

    2013-09-02 02:42:40

    Kudos! What a neat way of thniking about it....

  • Kleiton

    2013-09-01 10:10:08

    This is a neat suaymrm. Thanks for sharing!...

  • Anita

    2013-09-01 08:01:28

    Wow! That's a really neat ansrwe!...